Με ανανεωμένο ψηφοδέλτιο η «Ανταρσία στο Αιγαίο – Αντικαπιταλιστική Αριστερά»

Ανανεωμένο σε μεγάλο ποσοστό είναι το ψηφοδέλτιο της «Ανταρσία στο Αιγαίο – Αντικαπιταλιστική Αριστερά» για τις περιφερειακές εκλογές της 26ης Μαΐου 2019. Αποτελείται από 42 υποψήφιους περιφερειακούς συμβούλους εκ των οποίων 18 γυναίκες και 24 άνδρες.

Σ’ αυτό συμμετέχουν εκπαιδευτικοί, μισθωτοί τεχνικοί, ιδιωτικοί υπάλληλοι, αγρότες, έμποροι, φοιτητές, μαθητές, νέοι επιστήμονες (άνεργοι ή ελαστικά εργαζόμενοι), συνταξιούχοι, αγωνιστές με ενεργή δράση στα σωματεία και στους κοινωνικούς τους χώρους, πολλοί εκλεγμένοι σε διοικητικά συμβούλια, με δράση στα τοπικά κινήματα, με καλλιτεχνική και αθλητική προσφορά.

Οκτώ από τους υποψηφίους του συνδυασμού είναι έως 30 ετών (19%) και από αυτούς δύο είναι 18 ετών.  Άλλοι 12 (28,5%) είναι στην ηλικιακή κατηγορία από 31 ως 45 ετών. Σχεδόν οι μισοί υποψήφιοι/ες είναι νέοι άνθρωποι.

Υποψήφιος περιφερειάρχης

Μανάβης Νικόλαος του Αποστόλου, δημοσιογράφος, εκλεγμένος αντιπρόσωπος στην γενική συνέλευση της ΠΟΕΣΥ, εργασιακός εκπρόσωπος της ΕΣΗΕΠΗΝ στο Βόρειο Αιγαίο, ελαιοπαραγωγός, έχει διατελέσει ταμίας και γενικός γραμματέας του Αιολικού Μυτιλήνης.

Υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι

Για την εκλογική περιφέρεια Ικαρίας

  1. Καραπέτης Πέτρος του Χρήστου, ξενοδοχοϋπάλληλος.
  2. Κούβαρης Παντελής του Μιχαήλ, μηχανολόγος μηχανικός, υποψήφιος διδάκτορας και ηχολήπτης, εργαζόμενος σε ΜΚΟ.

Για την εκλογική περιφέρεια Λέσβου 

  1. Αλχατζίδου Ανδρομάχη (Μάχη) του Γεωργίου, καθηγήτρια, συνδικαλίστρια  των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  2. Γκίκα Ευφημία (Έφη) του Λεωνίδα, καθηγήτρια, συνδικαλίστρια  των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  3. Δημητρακοπούλου Αρετή του Γεωργίου, μεταφράστρια, επιμελήτρια, αρθρογράφος, καθηγήτρια αγγλικών.
  4. Ζάμπρας Χρήστος Αλέξανδρος,  του Ελευθερίου, ορθοπεδικός,  πρόεδρος του Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών ΕΣΥ Λέσβου, μέλος του Δ.Σ. Ιατρικού Συλλόγου Λέσβου και μέλος της Αριστερής Ριζοσπαστικής Συνεργασίας Ιατρών (ΑΡΣΙ).
  5. Ζάχου Ελένη του Δημητρίου, νηπιαγωγός και συνδικαλίστρια  των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
  6. Ιντζιρτζής Γεώργιος του Κωνσταντίνου, χημικός στο Γενικό Χημείο του Κράτους.
  7. Καλύβα Άννα του Ευάγγελου Σπυρίδωνος, καθηγήτρια,  συνδικαλίστρια  των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
  8. Καράμαλης Δημήτριος του Εμμανουήλ, υπάλληλος ΟΤΕ, μέλος του Δ.Σ. του Παλλεσβιακού Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου, επί σειρά ετών πρόεδρος του τοπικού παραρτήματος της ΠΑΣΕ – ΟΤΕ.
  9. Κλέλλης Χρήστος του Θεμιστοκλή, αγρότης.
  10. Μοριανού Γιασεμή του Γρηγορίου, υποψήφια διδάκτωρ του Πολυτεχνείου Κρήτης, πρόεδρος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Χανίων.
  11. Μπάλλας Ανδρέας του Αντωνίου, φιλόλογος και συνδικαλιστής των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.  Διετέλεσε περιφερειακός σύμβουλος Βορείου Αιγαίου με την «Ανταρσία στο Αιγαίο – Αντικαπιταλιστική Αριστερά», την περίοδο 2014 -2016.
  12. Παπαδοπούλου Δέσποινα του Παναγιώτη, άνεργη.
  13. Παυλής Ευστράτιος του Ιγνατίου, ιατρός στο κέντρο υγείας Άντισσας, γραμματέας της Ένωσης Ιατρών Ε.Σ.Υ. Λέσβου και έχει διατελέσει περιφερειακός σύμβουλος της «Ανταρσία στο Αιγαίο – Αντικαπιταλιστική Αριστερά» την περίοδο 2016 – 2017.
  14. Σγατζός Αριστείδης του Νικολάου, δάσκαλος και συνδικαλιστής των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είναι περιφερειακός σύμβουλος Βορείου Αιγαίου με την «Ανταρσία στο Αιγαίο – Αντικαπιταλιστική Αριστερά» από το 2018.
  15. Σκουμπούλης Ελευθέριος του Σωκράτη, μάγειρας.
  16. Τσιρεπλής Ιγνάτιος (Τάκης) του Παναγιώτη, καθηγητής και συνδικαλιστής των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
  17. Τσορμπατζόγλου Μιχαήλ του Γεωργίου, αναπληρωτής καθηγητής και συνδικαλιστής των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
  18. Ψύλλου Ευδοκία του Μενελάου, τεχνολόγος πολιτικός μηχανικός.
  19. Ψάνης Παρασκευάς του Εμμανουήλ, συνταξιούχος τραπεζικός υπάλληλος.

Για την εκλογική περιφέρεια Λήμνου

  1. Ζωγραφιστού Χριστίνα του Κωνσταντίνου, καθηγήτρια αδιόριστή εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα.
  2. Κοπανέλλου Ειρήνη Μαρία του Αθανασίου, καθηγήτρια αδιόριστη, εργαζόμενη σε φροντιστήριο.
  3. Μοριανός Ιωάννης του Γρηγορίου, φοιτητής ηλεκτρολόγος μηχανικός στο Πολυτεχνείο Κρήτης.

Για την εκλογική περιφέρεια Σάμου

  1. Διαμαντίδης Σεβαστός (Τάκης) του Αντωνίου, καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πρόεδρος ΕΛΜΕ Σάμου.
  2. Καράμαλης Εμμανουήλ του Δημητρίου, φυσικοθεραπευτής, εργαζόμενος σε ΜΚΟ.
  3. Κλουκιώτης Κωνσταντίνος του Ευαγγέλου, αγρότης και ελαιοτριβέας
  4. Μανάβη Μαρία του Αποστόλου, ξενοδοχοϋπάλληλος.
  5. Παπουτσής Θεόδωρος του Γεωργίου, μαθητής λυκείου.
  6. Ταμβακλής Νικόλαος του Ιωάννη, συνταξιούχος μηχανολόγος, υπάλληλος του ΗΣΑΠ.
  7. Τσίριτς Θεοδώρα του Ζάρκο, μαθήτρια λυκείου.

Για την εκλογική περιφέρεια Χίου

  1. Αθανασέλος Δημήτριος του Βασιλείου, film editor.
  2. Αποστολίδης Ζαννής του Μικέ, μηχανολόγος μηχανικός,  μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών (ΣΜΤ Μακεδονίας).
  3. Βελούτσου Ειρήνη του Δημητρίου, φιλόλογος, εργαζόμενη σε φροντιστήριο και ξενοδοχοϋπάλληλος.
  4. Γκουλιούμη Ζακελίνα του Στυλιανού, αναπληρώτρια καθηγήτρια, συνδικαλίστρια των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
  5. Δημητριάδης Βλάσιος του Κυριάκου, ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Κεντρικής Μακεδονίας.
  6. Καλαμάτα Αθηνά του Αριστείδη, αγροτική γιατρός.
  7. Καριώτου Ευτυχία του Φώτιου, νηπιαγωγός και συνδικαλίστρια  των Κινήσεων – Παρεμβάσεων – Συσπειρώσεων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
  8. Κατσιόλα Αποστολίνα του Βασιλείου, αδιόριστη εκπαιδευτικός, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου και Χάρτου Θεσσαλονίκης, ελαστικά εργαζόμενη.
  9. Κλείδωνα Ισμήνη του Ιωάννη, ψυχολόγος, εργαζόμενη σε ΜΚΟ.
  10. Μόσχος Αναστάσιος του Δημητρίου, διοικητικός υπάλληλος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

11. Σούττης Μιλτιάδης του Γεωργίου, ξεναγός.

ΚΟΙΝΩΝΙΑ
Σχόλια