Πενήντα υποψήφιοι από 26 συνδυασμούς στην εκλογική περιφέρεια Χίου

Πενήντα υποψήφιοι βουλευτές από συνολικά 26 πολιτικά κόμματα ή συνασπισμούς κομμάτων κατέρχονται στην εκλογική περιφέρεια Χίου κατά τις προσεχείς βουλευτικές εκλογές της 21ης Μαΐου 2023, σύμφωνα με την με αριθμό 8/2023 απόφαση του Αρείου Πάγου, η οποία  δημοσιεύθηκε σήμερα Τετάρτη 3 Μαΐου 2023.

Αναλυτικά, οι υποψήφιοι ανά συνδυασμό είναι οι εξής:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
1. ΓΙΑΝΝΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Ιωάννη
2. ΜΗΤΑΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΝΟΤΗΣ) του Αντωνίου
3. ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Χρήστου
4. ΤΣΑΠΗ ΜΑΡΚΕΛΛΑ του Κωνσταντίνου

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ
1. ΒΛΑΤΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ του Αργυρίου
2. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ του Φραγκούλη
3. ΝΕΑΜΟΝΙΤΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του Στεργίου
4. ΠΕΙΡΑΝΤΑΚΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ του Ιωάννη

ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής
1. ΚΡΙΜΙΖΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ του Νικολάου
2. ΛΕΩΝΗ – ΚΩΣΤΑΝΤΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Στυλιανού
3. ΛΥΚΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΙΑ (ΛΙΤΣΑ) του Παντελή
4. ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του Γεωργίου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
1. ΑΜΠΑΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ηλία
2. ΒΕΡΝΙΩΤΟΥ ΑΝΝΑ του Γεωργίου
3. ΚΥΡΙΤΣΗ ΑΓΛΑΪΑ του Λαζάρου
4. ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (ΑΡΗΣ) του Νικολάου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ – ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ
1. ΒΟΥΤΑ ΣΟΥΛΤΑΝΑ του Κωνσταντίνου
2. ΜΙΧΑΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Παναγιώτη

ΜέΡΑ25-ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΡΗΞΗ
1. ΒΟΡΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Μιχαήλ
2. ΓΟΥΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Γεωργίου
3. ΞΕΝΙΑΔΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΛΑ του Θεοδώρου

ΕΝΩΝΩ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
1. ΓΟΥΡΝΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ του Παντελή

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (μαρξιστικό-λενινιστικό)
1. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ του Σπυρίδωνα

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ
1. ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΕΒΙΝΑ του Νικολάου

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α – ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ – Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, Επαναστατικής, Κομμουνιστής Αριστεράς και της ριζοσπαστικής Οικολογίας
1. ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΖΑΝΝΗΣ του Μικέ

Κίνημα 21
1. ΠΙΤΣΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Αθανασίου

ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ Θάνος Τζήμερος-Φαήλος Κρανιδιώτης
1. ΔΗΜΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ του Κωνσταντίνου
2. ΣΚΑΠΙΝΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ του Γεωργίου

ΝΙΚΗ
1. ΣΠΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Δημητρίου
2. ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του Αθανασίου

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΞΙΩΝ – ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ
1. ΠΑΧΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Όθωνος

ΒΟΡΕΙΑ ΛΕΓΚΑ – ΚΡΑΜΑ
1. ΚΟΥΡΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Θεοδώρου
2. ΤΣΙΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χρήστου

ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
1. ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ του Ιωσήφ

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ
1. ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεωργίου
2. ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ του Κωνσταντίνου
3. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Μιχαήλ

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ
1. ΚΑΒΑΔΕΛΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Γεωργίου
2. ΝΙΚΑΣ ΗΛΙΑΣ του Δημητρίου
3. ΦΩΚΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ του Αναστάσιου

ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (Τ.ΟΛ.ΜΑ)
1. ΝΤΑΜΑΤΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του Σταύρου

ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ
1. ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του Κωνσταντίνου
2. ΚΑΣΤΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κωνσταντίνου

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ
1. ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Γεωργίου

ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΞΑΝΑ
1. ΤΑΟΥΣΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Κυριακου

ΠΝΟΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ-Δημήτριος Κούβελας
1. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ του Νικολάου

ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΙΝΗΜΑ
1. ΜΕΡΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Χρήστου
2. ΝΑΤΣΗ ΣΟΦΙΑ του Ευάγγελου

ΕΝΟΤΗΤΑ – ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΝ.Α
1. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Ευαγγέλου

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ – ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ
1. ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΓΚΟΣ) του Δημητρίου